completeit

Dodatkowe atuty
Czarny bez
https://www.formeds.com.pl/faq/82/Lecytyna

W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno kwiaty jak i owoce czarnego bzu. Najbardziej znanym zastosowaniem leczniczym tej rośliny jest działanie przeciwgorączkowe i napotne.

Dlatego napar z kwiatów i owoców czarnego bzu może stanowić naturalną alternatywę dla leków przeciwgorączkowych. Stosuje się go przede wszystkim w stanach przeziębienia, grypy oraz stanach osłabienia organizmu.

Czarny bez wykazuje jeszcze inne właściwości lecznicze: sprawdzi się jako lek na stany zapalne dróg moczowych i nerek, ze względu na działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Napar z owoców tej rośliny jest również naturalnym lekiem przeciwbólowym, dlatego można go zastosować w przypadku napadów migreny, bólach głowy, a nawet wspomagająco jako środek łagodzący ból przy rwie kulszowej.

Napar z kwiatów natomiast można stosować w formie płukanki do ust, jeśli wystąpi zapalenie jamy ustnej różnego pochodzenia lub przy zapaleniu spojówek. Inhalacje z owoców czarnego bzu pomagają wyleczyć katar i zapalenie zatok.