completeit

Dodatkowe atuty
Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Otwarta czy zamknięta kuchnia – to problem, z którym często spotykają się osoby, planujące układ swojego mieszkania. Co będzie wygodniejsze? Aneks kuchenny czy osobne pomieszczenie do gotowania? Co z zapachami i przede wszystkim z nieporządkiem, gdy przyjdą do nas niezapowiedziani goście?

Kuchnia z jadalnią

To jedno z bardzo popularnych rozwiązań. Dotychczasową kuchnię powiększa się o fragment pokoju dziennego lub wyburza się po prostu ścianę i tworzy się kuchnię z jadalnią. To rozwiązanie pozwala na poszerzenie kuchni o kawałek pokoju i wstawienie tam przestronnego stołu i krzeseł.

Dzięki temu zyskujemy łatwy dostęp do stołu i przestrzeń, w której można spędzać rodzinnie czas. Dodatkowo kuchnia otwarta na pokój dzienny dodaje wnętrzu przestronności. To dobre rozwiązanie w mieszkaniach i domach, które mają niewielką powierzchnię lub mają taki układ, że wydają się po prostu ciasne. Dodatkowo otwarta kuchnia ma jeszcze jedną zaletę: domownicy pozostają ze sobą w kontakcie również wtedy, gdy ktoś przygotowuje posiłek – żaden członek rodziny nie jest wtedy wykluczony.

Kuchnia zamknięta

To rozwiązanie, które preferuje duża część osób. Głównie dlatego, że dzięki zamkniętej kuchni nie trzeba utrzymywać w niej idealnego porządku „na wszelki wypadek”. Zamknięta kuchnia sprawdzi się w domach osób, do których często przychodzą goście – w tym również bez zapowiedzi. Dodatkowo niektórzy skarżą się na zapachy, wydobywające się z kuchni: dlatego też preferują zamknięte pomieszczenia, które można zamknąć i bez problemu wywietrzyć.

Jeżeli należysz do osób, które gotują mocno aromatyczne potrawy to pomyśl nad kuchnią zamkniętą. Kuchnia otwarta sprawdzi się również w przypadku bezdzietnych par, jednak w przypadku rodzin wielodzietnych sprawa wygląda trochę inaczej: na pewno przyda się w takim wypadku stół, przy którym będzie można spożywać wspólne posiłki. Dodatkowo można pomyśleć o salonie z aneksem kuchennym i wyspą, żeby później, jak dzieci dorosną, można było wspólnie przygotowywać posiłki. Dodatkowo otwarta kuchnia to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią wspólnie gotować lub po prostu chcą mieć kontakt z domownikami podczas tej czynności.

Wybór kuchni zależy od naszych preferencji: każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak musimy sobie odpowiedzieć przede wszystkim na jedno bardzo ważne pytanie: czego oczekujemy po naszym życiu domowym, po domownikach i po samej kuchni? Czy będą nam przeszkadzać zapachy, czy wolimy utrzymywać kontakt z domownikami?.