completeit

Dodatkowe atuty
Orteza kręgosłupa

Coraz częściej różnego rodzaju kontuzje czy skręcenia nie oznaczają już konieczności założenia gipsu – świetną alternatywą są ortezy, czyli nowoczesne sprzęty medyczne, która doskonale sprawdzają się w leczeniu wielu różnego rodzaju urazów. Są one także bardzo przydatne podczas rehabilitacji. Pełnią one podobną funkcję jak sam gips, gdyż utrzymują cały staw w tej samej, stałej pozycji – w ten sposób zabezpieczają staw przed kolejnymi urazami oraz zmniejszają obrzęki.

Pozytywnie wpływają również na proces rekonwalescencji poprzez odciążanie mięsień i więzadeł. Warto dodać, że ortezy mają zastosowanie nie tylko przy różnego rodzaju urazach jak skręcona kostka czy zerwane ścięgno Achillesa, lecz również przy wielu innych schorzeniach, dysfunkcjach neurologicznych czy nawet chorobach reumatycznych. Jednym z przykładów ortezy może być orteza kręgosłupa – trzeba jednak mieć na uwadze, że mamy do czynienia z różnymi rodzajami ortez kręgosłupa, do których należą:

  • orteza odcinka szyjnego,
  • orteza odcinka piersiowego,
  • orteza odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Jak więc widzimy, wiele zależy od tego, jakie dokładnie schorzenie występuje u pacjenta – w ten sposób orteza kręgosłupa może zostać odpowiednio dopasowana do potrzeb chorego i wspomagać odpowiedni odcinek kręgosłupa. W przypadku ortez kręgłosłupa najczęściej słyszy się chyba o ortezie odcinka szyjnego, gdyż chodzi tutaj o tak zwany kołnierz ortopedyczny, często stosowany po różnego rodzaju wypadkach. Ma on zapobiec urazom, ale też często wykorzystuje się go w leczeniu schorzeń mięśni szyi.

Orteza odcinka piersiowego to z kolei różnego rodzaju pasy obojczykowe oraz tak zwane korektory postawy, które najczęściej stosuje się u osób z wadą postawy. Mają one zastosowanie także wśród osób, które są po poważnych uszkodzeniach stawu-barkowo-obojczykowego. Jeśli natomiast chodzi o ortezę odcinka lędźwiowo-krzyżowego to jej najważniejszym zadaniem jest stabilizacja właśnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że ortezy są z reguły lekkie i bardzo wygodne, dzięki czemu nie ograniczają poruszania się, a do tego dużym plusem jest fakt, że umożliwiają wykonanie czynności związanych z higieną. Prócz tego, orteza to gwarancja odpowiedniego przepływu powietrza. Szczególnie popularna jest wśród sportowców czy osób aktywnych.