Od Europy do Indii

Od Europy do Indii

Obecnie na świecie używa się około siedmiu tysięcy języków. To liczba nie do końca precyzyjna, ponieważ z wielu względów nie da się ich policzyć dokładnie. Ciągle trwają spory pomiędzy językoznawcami w tej kwestii, bo nie ma jednego określonego kryterium, które byłoby adekwatne do rzeczywistości.

Przeczytaj również: Grupa języków wschodniosłowiańskich

Wszystkie języki podczas przeliczania bierze się pod uwagę, choć ogromna ich liczba jest używana tylko w mowie. Języki zostały podzielone na rodziny, w których obrębie mieszczą się znacznie mniejsze, choć też o dużej liczebności, grupy językowe. Każda z nich ma swoistą charakterystykę.

Przeczytaj również: Najbliżej nam do języka słowackiego

Można było takiej dokonać po skrupulatnych, wieloletnich badaniach porównawczych przeprowadzonych przez wybitnych specjalistów. Wielokrotne próby porównawcze nad niektórymi językami często prowadziły tylko do hipotetycznych wniosków. Niektórych z badanych języków nie można było przypisać do żadnej z rodzin czy grup.

Przeczytaj również: Znasz język włoski? Naucz się rumuńskiego

Nie znaleziono bowiem żadnych podobieństw, które wskazywałyby na ich wspólne pochodzenie od jednego pradawnego języka. Powstało wtedy pojęcie języków izolowanych, które do dziś funkcjonują w każdej części świata. Bezustannie badają je naukowcy w dziedzinie językoznawstwa.

Dostrzeżone w różnych językach podobieństwa pozwoliły na ich dokładne sklasyfikowanie i wyciągnięcie wniosku, że największą rodzinę, bo liczącą ponad kilkaset języków, stanowią te, którymi posługują się ludzie zamieszkujący tereny Europy i Azji Środkowo-Zachodniej. Ze względu na ich terytorialny zasięg rodzina ta zyskała miano indoeuropejskiej.